Domáce veterné elektrárne - veterné turbíny


Zaujímajú Vás veterné elektrárne? Vyberte si z našej ponuky na e-shope.

Veterné turbíny sú dostupné do výkonu 2kW skladom, nad 2kW na objednávku s dobou dodania bežne do 2 týždňov, ojedinele do mesiaca.

Veterná energia je energia, ktorá má bohatý potenciál v celosvetovom meradle, pričom ponúka možnosti centralizovanej ako aj decentralizovanej výroby. V EÚ majú najväčší potenciál oblasti v blízkosti Atlantického pobrežia, na Slovensku v horských oblastiach, ale aj na Podunajskej nížine (potenciál v nových štátoch EÚ nie je dostatočne zmapovaný).

Spolupracujeme s celosvetovo uznávaným výrobcom systémov domácej veternej elektrárne IstaBreeze.

Kvalita výrobkov je otestovaná rokmi skúseností. Tento výrobca poskytuje kompletne zostavené sety, ktoré fungujú a používajú sa po celom svete. Veľmi rozšírené sú hlavne v Európe, kde má spoločnosť už vybudované svoje pobočky. Veterné generátory (turbíny), meniče aj regulátory nabíjania sú prispôsobené rôznym požiadavkám domácností aj podnikov.

Energia prúdenia vetra roztáča listy rotora a takto vytvorenú mechanickú energiu využíva generátor na výrobu elektrického prúdu. Moderné veterné elektrárne majú automatické nastavovanie listov rotora a sú vybavené brzdami pred príliš vysokou rýchlosťou vetra (nad 25 metrov za sekundu), ktorá by mohla spôsobiť jeho odtrhnutie. Ich výkon sa pohybuje od 100 W do 1 000 kW. Využívanie vetra na výrobu energie neprodukuje žiadne odpady, neznečisťuje ovzdušie a nemá negatívny vplyv na zdravie ľudí. Prevádzkové náklady sú nízke a obsluha je nenáročná. Pre kompletnosť systému a vytvorenie veternej elektrárne sú potrebné tieto komponenty: stožiar prípadne iné uchytenie na stavbu, riadiaca a regulačná jednotka. Keďže pri výrobe elektrickej energie vetrom aj slnkom vzniká jednosmerný prúd 12/24/48V, pre možnosť použitia napájania 230V/400V treba doplniť systém o striedač napätia.

Za rok 2011 bolo na Slovensku množstvo vyrobenej veternej energie s iba vo výške 6.670 MWh tj. dva zdroje s celkovou inštalovanou kapacitou 3,14 MWh. Pritom v roku 2002 bol stanovený využiteľný potenciál veternej energie pre Slovensko na 600 GWh. Využívanie veternej turbíny teda nie je obmedzené ničím iným ako stálym prúdením vzduchu, pričom jeho intenzita až taká podstatná nie je. Pre regióny ako Spišská Nová Ves (SNV), Prešov (PO), Levoča (LE), Kežmarok (KK), Poprad (PP) a zvyšok východného Slovenska je veterná turbína z hľadiska prúdenia vzduchu takmer ideálna. Potrebné je avšak zohľadniť mnoho faktorov podľa ktorých sa dá rozhodnúť, ktorá varianta je pre Váš projekt vhodnejšia. Či je to veterná turbína, alebo to bude fotovoltaika. 

Samozrejmosťou je aj možné kombinovanie s inými zariadeniami na čerpanie obnoviteľných zdrojov energie akými sú tepelné čerpadlá, fotovoltaické a solárne systémy, rekuperácie vzduchu a iné.


Navštívte nás na niektorom z našich SHOWROOMOV, kde Vám veterné elektrárne odprezentujeme na reálnom a funkčnom systéme. Dohodnite si stretnutie ešte dnes.